Spirit 1998

BEST FEATURE (Award given to the producer(s))
* Gods and Monsters Paul Colichman, Gregg Fienberg, and Mark R. Harris
Affliction Linda Reisman
Claire Dolan Ann Ruark and Marin Karmitz
Velvet Goldmine Christine Vachon
A Soldier’s Daughter Never Cries Ismail Merchant

BEST FIRST FEATURE
* The Opposite of Sex Director: Don Roos; Producers: David Kirkpatrick and Michael Besman
Buffalo 66 Director: Vincent Gallo; Producer: Chris Hanley
High Art Director: Lisa Cholodenko, Producers: Dolly Hall, Jeff Levy-Hinte, and Susan A. Stover
Pi Director: Darren Aronofsky; Producer: Eric Watson
Slums of Beverly Hills Director: Tamara Jenkins, Producers: Michael Nozik and Stan Wlodkowski

BEST DIRECTOR
* Wes Anderson Rushmore
Todd Haynes Velvet Goldmine
Paul Schrader Affliction
Todd Solondz Happiness
Lodge Kerrigan Claire Dolan

BEST SCREENPLAY
* Don Roos The Opposite of Sex
David Mamet The Spanish Prisoner
Paul Schrader Affliction
Bill Condon Gods and Monsters
Frank Military Blind Faith

BEST FIRST SCREENPLAY
* Darren Aronofsky Pi
Matthew Weiss Niagara, Niagara
Lisa Cholodenko High Art
Sherman Alexie Smoke Signals
Tamara Jenkins Slums of Beverly Hills

BEST FEMALE LEAD
* Ally Sheedy High Art
Christina Ricci The Opposite of Sex
Alfre Woodard Down in the Delta
Robin Tunney Niagara, Niagara
Katrin Cartlidge Claire Dolan

BEST MALE LEAD
* Ian McKellan Gods and Monsters
Nick Nolte Affliction
Sean Penn Hurlyburly
Dylan Baker Happiness
Courtney B. Vance Blind Faith

BEST SUPPORTING FEMALE
* Lynn Redgrave Gods and Monsters
Patricia Clarkson High Art
Lisa Kudrow The Opposite of Sex
Stockard Channing The Baby Dance
Joely Richardson Under Heaven

BEST SUPPORTING MALE
* Bill Murray Rushmore
Philip S. Hoffman Happiness
Charles S. Dutton Blind Faith
James Coburn Affliction
Gary Farmer Smoke Signals

BEST DEBUT PERFORMANCE
* Evan Adams Smoke Signals
Saul Williams Slam
Anthony Roth Costanzo A Soldier’s Daughter Never Cries
Sonja Sohn Slam
Andrea Hart Miss Monday

BEST CINEMATOGRAPHY
* Maryse Alberti Velvet Goldmine
Matthew Libatique Pi
Malik Sayeed and Bob Salerno Belly
Paul Sarossy Affliction
Tami Reiker High Art

BEST FOREIGN FILM (Award given to the director)
* The Celebration Thomas Vinterberg
The Eel Shohei Imamura
The General John Boorman
Central Station Walter Salles
Fireworks (Hana-Bi) Takeshi Kitano

MOVADO SOMEONE TO WATCH AWARD (Award given to the director)
* David Williams 13
Tony Barbieri One
Lynn Hershman Leeson Conceiving Ada
Eric Tretbar Snow

TRUER THAN FICTION AWARD
* Barbara Sonneborn Regret to Inform
Vicki Funari Paulina
Tim Kirkman Dear Jesse
Julia Loktev Moment of Impact
Kyra Thompson Dying

RALPH LAUREN PRODUCERS AWARD
* Susan Stover The Sticky Fingers of Time and High Art
Margot Bridger Arresting Gena and The Delta
Gill Holland Hurricane Streets and Spring Forward
Andrea Sperling Nowhere and Doom Generation