Oscar 1980

ACTOR IN A LEADING ROLE
* Robert De NiroRaging Bull {“Jake LaMotta”}
Robert DuvallThe Great Santini {“Bull Meechum”}
John HurtThe Elephant Man {“John Merrick”}
Jack Lemmon — Tribute {“Scottie Templeton”}
Peter O’TooleThe Stunt Man {“Eli Cross”}

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Judd HirschOrdinary People {“Dr. Berger”}
* Timothy HuttonOrdinary People {“Conrad Jarrett”}
Michael O’KeefeThe Great Santini {“Ben Meechum”}
Joe PesciRaging Bull {“Joey LaMotta”}
Jason RobardsMelvin and Howard {“Howard Hughes”}

ACTRESS IN A LEADING ROLE
Ellen BurstynResurrection {“Edna May”}
Goldie HawnPrivate Benjamin {“Judy Benjamin”}
Mary Tyler MooreOrdinary People {“Beth Jarrett”}
Gena RowlandsGloria {“Gloria Swenson”}
* Sissy SpacekCoal Miner’s Daughter {“Loretta Lynn”}

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Eileen BrennanPrivate Benjamin {“Captain Doreen Lewis”}
Eva Le GallienneResurrection {“Grandma Pearl”}
Cathy MoriartyRaging Bull {“Vicki LaMotta”}
Diana ScarwidInside Moves {“Louise”}
* Mary SteenburgenMelvin and Howard {“Lynda Dummar”}

ART DIRECTION
Coal Miner’s Daughter — Art Direction: John W. Corso; Set Decoration: John M. Dwyer
The Elephant Man — Art Direction: Stuart Craig, Bob Cartwright; Set Decoration: Hugh Scaife
The Empire Strikes Back — Art Direction: Norman Reynolds, Leslie Dilley, Harry Lange, Alan Tomkins; Set Decoration: Michael Ford
Kagemusha (The Shadow Warrior) — Yoshiro Muraki
* Tess — Art Direction: Pierre Guffroy, Jack Stephens

CINEMATOGRAPHY
The Blue Lagoon — Nestor Almendros
Coal Miner’s Daughter — Ralf D. Bode
The Formula — James Crabe
Raging Bull — Michael Chapman
* Tess — Geoffrey Unsworth, Ghislain Cloquet

COSTUME DESIGN
The Elephant Man — Patricia Norris
My Brilliant Career — Anna Senior
Somewhere in Time — Jean-Pierre Dorleac
* Tess — Anthony Powell
When Time Ran Out — Paul Zastupnevich

DIRECTING
The Elephant Man — David Lynch
* Ordinary People — Robert Redford
Raging Bull — Martin Scorsese
The Stunt Man — Richard Rush
Tess — Roman Polanski

DOCUMENTARY (Feature)
Agee — Ross Spears, Producer
The Day after Trinity — Jon Else, Producer
* From Mao to Mozart: Isaac Stern in China — Murray Lerner, Producer
Front Line — David Bradbury, Producer
The Yellow Star – The Persecution of the Jews in Europe 1933-45 — Bengt von zur Muehlen and Arthur Cohn, Producers

DOCUMENTARY (Short Subject)
Don’t Mess with Bill — John Watson and Pen Densham, Producers
The Eruption of Mount St. Helens — George Casey, Producer
It’s the Same World — Dick Young, Producer
* Karl Hess: Toward Liberty — Roland Hallé and Peter W. Ladue, Producers
Luther Metke at 94 — Richard Hawkins and Jorge Preloran, Producers

FILM EDITING
Coal Miner’s Daughter — Arthur Schmidt
The Competition — David Blewitt
The Elephant Man — Anne V. Coates
Fame — Gerry Hambling
* Raging Bull — Thelma Schoonmaker

FOREIGN LANGUAGE FILM
Confidence — Hungary
Kagemusha (The Shadow Warrior) — Japan
The Last Metro — France
* Moscow Does Not Believe in Tears — Union of Soviet Socialist Republics
The Nest — Spain

MUSIC (Original Score)
Altered States — John Corigliano
The Elephant Man — John Morris
The Empire Strikes Back — John Williams
* Fame — Michael Gore
Tess — Philippe Sarde

MUSIC (Original Song)
* “Fame” from Fame — Music by Michael Gore; Lyric by Dean Pitchford
“Nine To Five” from Nine to Five — Music and Lyric by Dolly Parton
“On The Road Again” from Honeysuckle Rose — Music and Lyric by Willie Nelson
“Out Here On My Own” from Fame — Music by Michael Gore; Lyric by Lesley Gore
“People Alone” from The Competition — Music by Lalo Schifrin; Lyric by Wilbur Jennings

BEST PICTURE
Coal Miner’s Daughter — Bernard Schwartz, Producer
The Elephant Man — Jonathan Sanger, Producer
* Ordinary People — Ronald L. Schwary, Producer
Raging Bull — Irwin Winkler and Robert Chartoff, Producers
Tess — Claude Berri, Producer; Timothy Burrill, Co-Producer

SHORT FILM (Animated)
All Nothing — Frédéric Back, Producer
* The Fly — Ferenc Rofusz, Producer
History of the World in Three Minutes Flat — Michael Mills, Producer

SHORT FILM (Dramatic Live Action)
* The Dollar Bottom — Lloyd Phillips, Producer
Fall Line — Bob Carmichael and Greg Lowe, Producers
A Jury of Her Peers — Sally Heckel, Producer

SOUND
Altered States — Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Michael Minkler, Willie D. Burton
Coal Miner’s Daughter — Richard Portman, Roger Heman, Jim Alexander
* The Empire Strikes Back — Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton
Fame — Michael J. Kohut, Aaron Rochin, Jay M. Harding, Chris Newman
Raging Bull — Donald O. Mitchell, Bill Nicholson, David J. Kimball, Les Lazarowitz

WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
Breaker Morant — Jonathan Hardy, David Stevens, Bruce Beresford
Coal Miner’s Daughter — Tom Rickman
The Elephant Man — Christopher DeVore, Eric Bergren, David Lynch
* Ordinary People — Alvin Sargent
The Stunt Man — Screenplay by Lawrence B. Marcus; Adaptation by Richard Rush

WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
Brubaker — Screenplay by W. D. Richter; Story by W. D. Richter, Arthur Ross
Fame — Christopher Gore
* Melvin and Howard — Bo Goldman
Mon Oncle D’Amerique — Jean Gruault
Private Benjamin — Nancy Meyers, Charles Shyer, Harvey Miller

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
The Empire Strikes Back — Brian Johnson, Richard Edlund, Dennis Muren, Bruce Nicholson

HONORARY AWARD
To Henry Fonda, the consummate actor, in recognition of his brilliant accomplishments and enduring contribution to the art of motion pictures.

Advertisements