My Old Addiction

Oscar 1931/1932

ACTOR
* Wallace BeeryThe Champ {“Champ”}
[NOTE: A tie. Mr. Beery had one vote less than Fredric March (Dr. Jekyll and Mr. Hyde), and rules at the time stated that if any achievement came within three votes of the First Award, it would be considered a tie.]
Alfred Lunt — The Guardsman {“The Actor”}
* Fredric MarchDr. Jekyll and Mr. Hyde {“Dr. Henry Jekyll/Mr. Hyde”}
[NOTE: A tie. Wallace Beery (The Champ) had one vote less than Mr. March, and rules at the time stated that if any achievement came within three votes of the First Award, it would be considered a tie.]

ACTRESS
Marie Dressler — Emma {“Emma”}
Lynn Fontanne — The Guardsman {“The Actress”}
* Helen Hayes — The Sin of Madelon Claudet {“Madelon”}

ART DIRECTION
À Nous la Liberté — Lazare Meerson
Arrowsmith — Richard Day
* Transatlantic — Gordon Wiles

CINEMATOGRAPHY
Arrowsmith — Ray June
Dr. Jekyll and Mr. Hyde — Karl Struss
* Shanghai Express — Lee Garmes

DIRECTING
* Bad Girl — Frank Borzage
The Champ — King Vidor
Shanghai Express — Josef Von Sternberg

OUTSTANDING PRODUCTION
Arrowsmith — Samuel Goldwyn Productions
Bad Girl — Fox
The Champ — Metro-Goldwyn-Mayer
Five Star Final — First National
* Grand Hotel — Metro-Goldwyn-Mayer
One Hour with You — Paramount Publix
Shanghai Express — Paramount Publix
The Smiling Lieutenant — Paramount Publix

SHORT SUBJECT (Cartoon)
* Flowers and Trees — Walt Disney, Producer
It’s Got Me Again — Leon Schlesinger, Producer
Mickey’s Orphans — Walt Disney, Producer

SHORT SUBJECT (Comedy)
The Loud Mouth — Mack Sennett, Producer
* The Music Box — Hal Roach, Producer
Scratch-As-Catch-Can — RKO Radio
Stout Hearts and Willing Hands — RKO Radio
[NOTE: THIS IS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. Originally announced as one of the nominees in this category, but before the final voting was done, this film was disqualified and was replaced by another RKO Radio short, Scratch-As-Catch-Can. No documentation has been found as to why this film was disqualified.]

SHORT SUBJECT (Novelty)
Screen Souvenirs — Paramount Publix
Swing High — Metro-Goldwyn-Mayer
* Wrestling Swordfish — Mack Sennett, Producer

SOUND RECORDING
Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department
[NOTE: This nomination was not associated with any specific film title.]
* Paramount Publix Studio Sound Department
[NOTE: This award was not associated with any specific film title.]
RKO Radio Studio Sound Department
[NOTE: This nomination was not associated with any specific film title.]
Warner Bros.-First National Studio Sound Department
[NOTE: This nomination was not associated with any specific film title.]

WRITING (Adaptation)
Arrowsmith — Sidney Howard
* Bad Girl — Edwin Burke
Dr. Jekyll and Mr. Hyde — Percy Heath, Samuel Hoffenstein

WRITING (Original Story)
* The Champ — Frances Marion
Lady and Gent — Grover Jones, William Slavens McNutt
The Star Witness — Lucien Hubbard
What Price Hollywood? — Adela Rogers St. Johns, Jane Murfin

SPECIAL AWARD
To Walt Disney for the creation of “Mickey Mouse.”

Advertisements
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star